Forum www.chemmix.fora.pl Strona Główna www.chemmix.fora.pl
Forum chemiczne "Chemmix", na którym porozmawiasz na różne tematy związane z szeroko pojętą chemią i uzyskasz pomoc w zadaniach z chemii.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kupowanie odczynników i prekursorów do nich

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.chemmix.fora.pl Strona Główna -> Odczynniki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MrVinquer
Młodszy moderatorDołączył: 28 Lip 2013
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw 10:54, 22 Sie 2013    Temat postu: Kupowanie odczynników i prekursorów do nich

Wiele odczynników można zrobić z rzeczy, jakie na pewno się w domu znajdują. Spora jednak część wymaga rzeczy, które rzadko się ma w domu i trzeba kupić. Tutaj podaję substancje, które można kupić w sklepach, gdzie kupić i pod jaką nazwą. Substancje jakie możemy kupić w sklepach niechemicznych co prawda są bardziej zanieczyszczone, ale na pewno tańsze od typowych sklepów chemicznych. Wiele osób boi się kupować w sklepach niechemicznych. Z doświadczenia wiem, że sprzedawcy jak widzą młodą osobę pytającą np. o kwas solny to często wysuwają skojarzenie z chemią i zaczynają pytać się po co to, ale mi nigdy nikt nie zabronił czegoś kupić.

Kwasy

1) Nieorganiczne (mineralne)

Kwas borowy H3BO3
Można go kupić w każdej aptece w ilościach rzędu 20g pod nazwą kwas borny lub borowy. Można też kupić Borasol, ale z tego wodę trzeba odparować. Najlepiej przejrzeć gazetkę apteki i zobaczyć, który preparat zawierający ten kwas jest najopłacalniejszy. Podobno można też dużo większe ilości kupić jako preparat przeciwko karaluchom, ale nie jestem pewien. W laboratorium surowiec do związków boru, choć jeśli można, to warto zastąpić go tańszym boraksem.

Kwas chlorowodorowy HCl
Jest on na wyposażeniu niektórych sklepów budowlanych. Możecie powiedzieć, że chcecie nim pokrzywy powypalać. Można kupić czysty w ilości 0,5l, albo też przy cenie 3 razy korzystniejszej 5l, jednak technicznego (lekko żółtego), który do większości naszych zastosowań się nadaje. Gdy go kupujecie, to radze dla odpędzenia wzroków przechodniów nosić go w nieprzezroczystej torbie na zakupy. Najczęściej dostępnym stężeniem jest 30-35%. Jest to czesto używany kwas w laboratorium więc warto go mieć. Nawet bym powiedział, że jest niezbędny, bo otrzymanie około połowy odczynników jakie się nam przydadzą jest możliwe tylko, jak mamy kwas solny. Bez niego nie otrzymamy licznych chlorków czy innych kwasów.

Kwas fosforowy H3PO4
Można kupić 0,5l w niektórych sklepach budowlanych o stężeniu około 25% (biały) i 30% (lekko fioletowy), polecam kupić biały, 5% nas nie zbawi, a brak zanieczyszczeń i owszem. Sprzedawany także jako fosol, który jest alkoholowym roztworem fosforowego. W jakim alkoholu nie wiem, ale obiło mi się o uszy, że fosol zawiera 5% kwasu szczawiowego obok 30-35% fosforowego. W laboratorium surowiec do otrzymywania fosforanów czy innych kwasów fosforu.

Kwas siarkowy H2SO4
Kiedyś można było spotkać go na każdej stacji benzynowej w stężeniu 35-38%, teraz już bardzo ciężko o to, pozostały tylko takie mało popularne stacje i zakłady mechaniczne. Jak wyglądacie młodo, to możecie dodać że do akumulatora w skuterze potrzebujecie. Jest to często używany kwas w laboratorium do wytwarzania rozmaitych siarczanów, a także wielu kwasów, szczególnie azotowego.

2) Organiczne

Kwas acetylosalicylowy C6H4(OCOCH3)COOH
Kwas acetylosalicylowy można kupić w aptekach jako aspirynę lub polopirynę. Jest to kwas dość nietrwały i w wodzie łatwo rozkłada się do kwasu octowego i salicylowego, więc może być źródłem tego drugiego.

Kwas askorbinowy C6H8O6
Kwas askorbinowy można kupić w aptekach jako witaminę C. Sposób wyekstrachowania z niej tego kwasu już opisywałem. W laboratorium dobry surowiec do otrzymywania askorbinianów i świetny reduktor (jeden z najsilniejszych w roztworze wodnym)

Kwas cytrynowy C6H8O7
Tutaj to zaopatrzy nas większość spożywczych. Kwas i kwasek to to samo. W laboratorium surowiec do innych związków organicznych jak kwas itakonowy czy cytryniany

Kwas octowy CH3COOH
Najczęściej można kupić w postaci octu spirytusowego 10%, z esencją 60-70% się jeszcze nie spotkałem. W laboratorium surowiec do octanów, zarówno soli jak i estrów, a także do otrzymywania acetonu.

Kwas salicylowy C6H4(OH)COOH
Sprzedawany w postaci 2-3% roztworu w etanolu jako spirytus salicylowy. Etanol warto oddestylować, bo się przyda do bardziej wrażliwych doświadczeń gdzie denaturat jest zbyt "brudny". W laboratorium związek do otrzymywania innych związków aromatycznych, pachnących estrów czy barwnych kompleksów.

Kwas szczawiowy (COOH)2
Można go kupić w sklepach dla pszczelarzy, bo jest on środkiem przeciwko szkodnikom. W laboratorium reduktor i surowiec do szczawianów. W postaci równomolowej mieszanki z wodoroszczawianem potasu można go kupić jako tzw. sól szczawikowa w sklepach budowlanych

Kwas winowy C2H2(OH)2(COOH)2
Kwas winowy pod tą samą nazwą rzadko spotykany w sklepach spożywczych. Podobno da się kupić w sklepach winiarskich, ale pewien nie jestem. W laboratorium reduktor i surowiec do winianów (m.in. winianu sodowo-potasowego i wodorowinianu potasu) czy do analizy.

Zasady

Amoniak NH3*H2O
Niektóre sklepy budowlane mają w asortymencie amoniak najczęściej w postaci 20-25% roztworu wodnego jako tzw. woda amoniakalna. W laboratorium przydatny do otrzymywania soli amonowych, wszelkich organicznych związków azotu, kompleksów i jako średniej mocy zasada.

Wodorotlenek sodu NaOH
Popularny "Kret" i część tańszych odpowiedników zawiera oprócz NaOH też kulki aluminiowe i dichloroizocyjanuran sodu oraz jako wypełniacz chlorek sodu. Samego NaOH jest 30-50%. Lepiej kupić inny preparat, jak "Tytan", "Soda kaustyczna" czy cokolwiek, na czym jest napisane wodorotlenek sodu >99%. Można go kupić zarówno w sklepach budowlanych jak i w supermarketach, czasami w mniejszych. W laboratorium nie do zastąpienia odczynnik do strącania różnych rzeczy, analizy, syntezy niektórych związków, ogólnie jako silna zasada.

Wodorotlenek wapnia Ca(OH)2
Po prostu wapno palone. Można kupić w ilości 1kg w sklepach ogrodniczych czy budowlanych w wiaderku. Przydatne do otrzymywania soli wapnia, wody wapiennej, czy wywiązywania amoniaku.

Sole nieorganiczne

Azotan amonu NH4NO3
W sklepach ogrodniczych jako saletra amonowa w ilościach 25kg i 5kg, czasami 2kg i tyle napewno wystarczy. Mniejsze ilości to tzw. okłady chłodzące, które w środku zawierają trochę azotanu amonu, który po zalaniu wodą obniża temperaturę roztworu. Przydatny do otrzymywania kwasu azotowego i amoniaku oraz jako utleniacz.

Azotan potasu KNO3
Dawniej można było kupić w każdym spożywczym, dzisiaj tylko w niektórych małych sklepach w saszetkach po 20g. Można też go kupić w ogrodniczych, jednak ponownie tylko w większych opakowaniach pod nazwą saletra potasowa. Przydatny do otrzymywania kwasu azotowego i jako utleniacz.

Azotan srebra AgNO3
Kiedyś można go było kupić w aptekach w mieszance 1/3 AgNO3 2/3 KNO3 jako środek do wyparzania kurzajek pod nazwą lapis. Obecnie tylko legendy krążą, że coś takiego jest. Dużo lepiej niż szukać po aptekach jest samemu zrobić według metody, którą podałem w innym temacie.

Azotan wapnia Ca(NO3)2
Azotan wapnia jest sprzedawany w wiekszych ogrodniczych jako tzw. saletra wapniowa. W laboratorium dobry surowiec do otrzymywania kwasu azotowego, analizy i prekursor do innych związków wapnia.

Bromek potasu KBr
Można go kupić w sklepach z tradycyjną fotografią jako wywoływacz, ale takich sklepów coraz mniej. W laboratorium dobre źródło bromu.

Chlorek amonu NH4Cl
Sprzedawany w sklepach z akcesoriami dla elektroników jako tzw. salmiak. Jest to topnik do cyny w lutowaniu. W laboratorium odczynnik do otrzymywania amoniaku i innych soli amonowych, organicznych związków z azotem czy do ciekawych doświaczeń.

Chlorek magnezu MgCl2
Chlorek magnezu można kupić jako nawóz kalimagnezja, gdzie jest to głównie chlorek magnezu z domieszkami chlorku potasu, siarczanu potasu i magnezu. Dwie rekrystalizacje załatwią sprawę. W laboratorium dobry surowiec do związków magnezu.

Chlorek potasu KCl
Chlorek potasu sprzedawany jest w sklepach ogrodniczych jako tzw. chlorek potasu krystaliczny. Jest on zanieczyszczony chlorkiem sodu, solami amonowymi, siarczanami, solami magnezu i wapnia, więc należy go koniecznie oczyścić przez rekrystalizacje. Preparat dostępny handlowo zawiera 95% chlorku potasu. Po prostu we wrzątku rozpuszczamy nasz nawóz, sączymy na gorąco, po czym oziębiamy i zbieramy osad chlorku potasu. Wykonujemy tą czynność kilkakrotnie. W laboratorium jest to dobre źródło soli potasu.

Chlorek sodu NaCl
Każdy spożywczy, bo to po prostu sól kuchenna, dodatek cyjanożelazianu, jodku i jodanu potasu można usunąć przez rekrystalizację, czyli we wrzącej wodzie rozpuszczamy sól, a potem po schłodzeniu wytrącają się kryształy. W przypadku chlorku sodu metoda mozolna. W laboratorium używany do otrzymywania kwasu solnego, strącania niektórych chlorków, a czasami soli sodowych, które sa mniej od soli potasowych rozpuszczalne.

Chlorek żelaza FeCl3
Chlorek żelaza to przydatne źródło żelaza w laboratorium, można kupić w postaci roztworu w sklepach elektronicznych, ale nie polecam, taniej jest zrobić. Chlorek żelaza jest używany do wytrawiania płytek drukowanych.

Diwodoroortofosforan wapnia Ca(H2PO4)2
Ten związek o długiej nazwie to popularny nawóz superfosfat. Trzeba go jedynie oczyścić z siarczanu wapnia przez rozpuszczenie w wodzie, przesączenie i krystalizację. Superfosfat podwójny i potrójny gipsu już mniej zawiera, ale krystalizacja na pewno nie zaszkodzi. W laboratorium dobry surowiec do otrzymywania kwasu fosforowego.

Krzemian sodu Na2SiO3, Na4SiO4
Krzemian sodu, czyli szkło wodne można kupić w niemal każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi. W laboratorium przydatne do doświadczenia "chemiczny ogród" i do żelu krzemionkowego.

Manganian potasu KMnO4
Można go kupić w aptece jako tzw. kali lub nadmanganian potasu. Ponownie apteki słyną z małych ilości odczynników po dużej cenie. W laboratorium służy jako utleniacz ważny w syntezie organicznej czy do niektórych ciekawych doświaczeń. Lepiej go kupić w sklepie chemicznym

Podchloryn sodu NaClO
Podchloryn sodu występuje w postaci kilkuprocentowych roztworów (najczęściej 4%) jako różne wybielacze chlorowe. Szukać na opakowaniu nazw "sodium hypochlorite" lub "podchloryn sodu". W laboratorium utleniacz i źródło chloru do wytwarzania np. chloroformu czy aldehydów.

Siarczan amonu (NH4)2SO4
Kolejna sól amonowa używana jako nawóz sztuczny. Ponownie czasami ja można kupić w ilości 2kg. Przydatna do otrzymywania amoniaku i soli amonowych. Sprzedawany pod tą samą nazwą.

Siarczan baru BaSO4
Siarczan baru jest pigmentem w farbie litopon i biel barowa(barytowa). Należy osad odsączyć, przemyć benzyną, a następnie dokładnie wysuszyć i przemyć wodą. Mokry wkładamy do zlewki i ostrożnie dodajemy kwasu solnego, aż się przestanie pienić. Usuniemy w ten sposób zanieczyszczenia i dodatki. W przypadku litoponu obficie będzie się wydzielał siarkowodór, wiec należy to robić na zewnątrz. Po przemyciu mamy czysty siarczan baru. W laboratorium służy on do wyrabiania innych związków baru przydatnych w analizie chemicznej.

Siarczan magnezu MgSO4
Jest to tzw. sól gorzka, można ją kupić w aptece w postaci białych drobnych kryształów. Dla pewności można przekrystalizować ją. Dostępna jest w opakowaniach po 50g. W laboratorium dobre źródło magnezu.

Siarczan miedzi CuSO4
Siarczan miedzi w postaci roztworu służy jako fungicyd (środek grzybobójczy). Można go kupić w sklepach dla rolników, rzadko w ogrodniczych. W laboratorium surowiec do innych związków miedzi i jako świetny związek do hodowli dużych niebieskich kryształów.

Siarczan wapnia CaSO4
Siarczan wapnia to po prostu gips, można go kupić w sklepach budowlanych po cenach rzędy 1-1,5zł/kg, ale możliwe, że jest on w domu. W laboratorium można go wykorzystać do otrzymania węglanu wapnia i siarczanu sodu (w reakcji z węglanem sodu) lub wody gipsowej używanej do wykrywania strontu i baru w analizie chemicznej. Sam gips także jest potrzebny do wyrobu form np. do odlewania metali, bo nieraz trzeba coś z ołowiu odlać.

Siarczek sodu Na2S
Siarczek sodu jest czasami używany jako środek owadobójczy - trzeba czytać skład, o ile jest, jak nie to już analiza chemiczna pozostaje. Jeśli po dodaniu do małej próbki (wielkości łebka od szpilki, może trochę wiekszej) na szkiełku zegarkowym kwasu siarkowego poczujesz zapach zgniłych jaj, czyli siarkowodoru, to produkt zawiera ten związek. W laboratorium surowiec do innych siarczków.

Siarczek wapnia CaS
Praktycznie takie samo zastosowanie ma jak siarczek sodu. Od siarczku sodu można go odróżnić tym, że reaguje z węglanem sodu strącając węglan wapnia.

Tetraboran sodu Na2B4O7
W sklepach elektronicznych jako topnik pod nazwą boraks. Podobno też w drogeriach, choć nie wiem pod jaką nazwą. W laboratorium topnik i źródło boru.

Tiosiarczan sodu Na2S2O3
Podobnie jak bromek potasu sklepy z tradycyjną fotografią jako utrwalacz. Tiosiarczan sodu to w laboratorium niezbędny odczynnik do analizy, kompleksowania chlorku srebra, rzadko jako reduktor.

Węglan wapnia CaCO3
Węglan wapnia jest jednym ze składników kredy do pisania, jednak opórcz węglanu jest też w niej sporo siarczanu wapnia i innych dodatków, które powodują, że otrzymane z kredy sole wapniowe są dosyć zanieczyszczone. Innym źródłem węglanu wapnia jest farba nazywana bielą wiedeńską. Trzeba trochę sie jednak trochę narobić aby z innych składników jak np. rozpuszczalnik wyodrębnić sam węglan wapnia. Można też w sklepach z farbami i budowlanych kupić tzw. kredę malarską. Ostatecznie źródłem węglanu wapnia może być wapień czy tzw. kreda jeziorna. W laboratorium jest to związek używany do wywiązywania dwutlenku węgla czy otrzymywania soli wapniowych.

Wodorowęglan amonu NH4HCO3
Jest to tzw. amoniak do pieczenia, amoniak, amoniak spożywczy. Kiedyś był on powszechny w sklepach jako proszek do pieczenia, obecnie go nie widzę, może w małych sklepach jeszcze jest. W laboratorium dobry surowiec do otrzymywania amoniaku i soli amonowych.

Wodorowęglan sodu NaHCO3
Tzw. soda oczyszczona, można to kupić w sklepach spożywczych w cenie groszowej za 100g. Surowiec do otrzymywania soli sodowych, dwutlenku węgla i węglanu sodu.

Alkohole

Etanol C2H5OH
Sklepy budowlane mają go w postaci denaturatu. Etanol czysty, czyli spirytus jest drogi i do większości doświadczeń da się go zastąpić denaturatem. Warto się przejść po tych małych sklepach budowlanych, gdyż te większe często mają wyższe ceny. Po etykiecie radzę się upewnić czy to etanol, bo bywa też izopropanol.

Glicerol C3H5(OH)3
Gliceryna w laboratorium przydaje się jako wysokowrzący alkohol, czy np jako rozpuszczalnik tłuszczy. Można ją zakupić w aptece w ilości 50ml. Jak zawsze jest to droższe wyjście z sytuacji i przy kupowaniu większych ilości kompletnie się nie opłaca. Lepiej kupić na spółkę z kolegą w sklepie z odczynnikami

Glikol etylenowy C2H4(OH)2
Glikol etylenowy można kupić jako płyn niezamarzający do chłodnic silników samochodowych. Jest to 30-60% roztwór, który trzeba zatężyć i dobrze też przedestylować (choć temperatura nie zachęca). W laboratorium surowiec do kwasu szczawiowego, kwasu glikolowego, glioksymu, oraz świetne środowisko do reakcji w wyższej temperaturze.

Glikol propylenowy C3H6(OH)2
Glikol propylenowy, a właściwie propano-1,2-diol ma zastosowanie identyczne co glikol etylenowy, ale na opakowaniu doszukujcie się nazwy "eko", "nietoksyczny". Oczyszczanie podobnie jak w glikolu etylenowym. W laboratorium wysokowrzący rozpuszczalnik organiczny i surowiec do kwasu pirogronowego.

Izopropanol CH3CH(OH)CH3
Także denaturat, jednak w tym po składzie trzeba odróżnić czy to nie etanol. Często można go spotkać w sklepach budowlanych nie pod nazwą denaturat, a denatural. Czasami można go też oddestylować z domowych środków czystości. Trzeba analitycznie wykryć go (opisywałem już to), a potem przedestylować. Przydatny do otrzymywania estrów, czy jako rozpuszczalnik organiczny.

Izobutanol (CH3)C2H4OH
Izobutanol jest składnikiem niektórych rozpuszczalników w mieszance z toluenem. Należy je oddzielić najpierw przez wytrząsanie z wodą - po oddzieleniu górnej warstwy w wodzie mamy 7% izobutanolu. Następnie należy ogrzewać do 102*C - w tej temperaturze sporo wody odparuje i mamy około 20% lub więcej roztwór. Ogrzewanie bardziej powoduje nadmierne parowanie izobutanolu. Roztwór możemy już zatężyć destylacją, lub go zużyć do syntez. W laboratorium surowiec do kwasu izomasłowego, izobutyraldehydu czy innych związków organicznych.

Propanol C3H7OH
Propanol (nie mylić z izopropanolem) można kupić jako środek dezynfekcyjny. Propanol należy oddestylować (jest tam zazwyczaj 35-60% roztwór, którego się zatężyć destylacją nie da - różnica temp. wrz. to ledwie 2*C). W laboratorium surowiec do otrzymywania kwasu propionowego i pachnących estrów.

Cukry

Celuloza (C6H10O5)n
Celulozę można zakupić jako waciki lub wyższej jakości białą bibułkę. Jest to w 90% celuloza. Jeśli ktoś chce może ją też wyekstrahować z trocin, będzie wtedy nawet >99% czystość.

Glukoza C6H12O6
Glukozę można kupić w aptece jeśli ktoś chce czystą, jeśli na czystości mu nie zależy to może ją zrobić metodą, którą opisywałem w innym temacie. Apteki mają to do siebie, że są drogie.

Sacharoza C12H22O11
Po prostu cukier buraczany, czyli normalny cukier jaki można kupić w każdym sklepie spożywczym. W laboratorium używana do wytwarzania kwasu szczawiowego, fruktozy czy kilku efektownych doświadczeń.

Skrobia (C6H10O5)n
Wielocukier, jaki można kupić w większych sklepach spożywczych jako mąke ziemniaczną/kukurydzianą lub skrobię ziemniaczaną/kukurydzianą. Charakterystyczny dźwięk wydaje podczas ugniatania, przez co jest łatwa do odróżniania od zwykłej mąki pszennej. W laboratorium surowiec do glukozy i dekstryny, a także jodometrii, czy wykrywania utleniaczy lub śladów jodu.

Węglowodory i chlorowcopochodne

Dimetylobenzen C6H4(CH3)2
Dimetylobenzen, a właściwie mieszankę izomerów para, orto i meta można kupić w postaci tzw. rozpuszczalnika ksylenowego w sklepach farbiarskich i budowlanych. W laboratorium dobry rozpuszczalnik i surowiec do kwasów ftalowego, metaftalowego i tereftalowego.

Naftalen C10H8
Naftalen to popularne kulki na mole. Kulki to w 99% naftalen. Reszta do dodatki zapachowe. Naftalen należy przesublimować by go oczyścić. Do zlewki do 1/4 wysokości sypiemy naftalen, na górze stawiamy kolbę kulistą z wodą i lodem i ogrzewamy zlewkę na płycie grzewczej. Później zbieramy biały osad z kolby, reszta na zlewce to zanieczyszczenia i małe ilości naftalenu. W laboratorium surowiec do otrzymywania kwasu ftalowego, a co za tym idzie barwników jak fenoloftaleina , dibromoindygo czy indygo

Parafina C20H42 i inne
Parafina to po prostu białe świeczki. W laboratorium parafina jest używana głównie do otrzymywania siarkowodoru i siarczków, więc kolor nam zbyt nie przeszkadza. Jeśli jednak po prostu chcemy mieć świadomość czystych odczynników to wystarczy tą parafinę po oddzieleniu knota stopić w małym garnczku i potem po zastygnięciu dolną warstwę oddzielić, a resztę zmielić w młynku, lub pokruszyć. Można też stopić i kropelki wlewać do wody, a następnie zbierać kuleczki. Moździerz niewiele da.

p-Dichlorobenzen C6H4Cl2
p-Dichlorobenzen jest do nabycia jako odstraszacz moli. O tym, co jest w pudełku można się dowiedzieć czytając skład i jeśli mamy PChB, PCB, DChB lub coś podobnego, to mamy nasz p-dichlorobenzen jako zawartość. Należy go przesublimować, by oczyścić. W laboratorium można z niego uzyskiwać hydrochinon, czy inne pochodne benzenu.

Toluen C6H5CH3
Można czasami kupić w sklepach budowlanych jako tzw. toluen techniczny. W laboratorium przydatny rozpuszczalnik, surowiec do otrzymywania kwasu benzoesowego.

Benzyna ekstrakcyjna C6H14, C7H16 i inne
Benzynę ekstrakcyjną można zakupić w wielu sklepach budowlanych pod tą samą nazwą. Nie należy do doświadczeń benzyny samochodowej, gdyż jest ona zabarwiona, ma izomery, które są niżej wrzące, a także dodatki toksyczne jak benzen, związki metaloorganiczne czy chlorobromopochodne węglowodorów. W laboratorium dobry rozpuszczalnik niepolarny

Chlorek metylenu CH2Cl2
Chlorek metylenu to niskowrząca ciecz, którą można nabyć w sklepach budowlanych jako zmywacz do lakierów. Trzeba oczywiście czytać skład opakowania. W laboratorium dobry rozpuszczalnik do ekstrahowania alkaloidów jak kofeina, teobromina, piperyna czy inne.

Metale

Cyna Sn
Kiedyś cyna lutowniczna to był stop ołowiu i cyny, teraz ołowiu się nie używa, i jest 98% cyny z dodatkami typu miedź, srebro, cynk. Można kupić w każdym sklepie elektronicznym. W laboratorium dobre źródło cyny

Glin Al
Glin, potocznie zwany aluminium jest metalem wykorzystywanym w laboratorium do otrzymywania soli glinu, czy rzadko jako reduktor. Popularnym źródłem tego metalu jest tzw. folia aluminiowa. Zawiera ona jednak pewne domieszki magnezu, krzemu, żelaza i innych metali, więc otrzymaną sól glinu należy oczyścić starannie rekrystalizacją z ochładzanego roztworu tak jak to było z chlorkiem sodu i potasu.

Miedź
Miedź można nabyć w sklepach budowlanych i elektronicznych w postaci drutów o średnicy od 0,1 do 3mm. W laboratorium przydatny surowiec do czystych soli miedzi. Miedź używana do kabli to miedź elektrolityczna o czystości co najmniej 99,5%

Ołów Pb
Ołów można kupić w postaci ciężarków ołowianych w sklepach wędkarskich. Są to małe w kształcie kuli lub kropli wody kawałki całkiem czystego ołowiu czasami pokrytego farbą. W laboratorium dobry surowiec do soli ołowiu, ale trzeba pamiętać o jego szkodliwości.

Żelazo Fe
Żelazo jest przydatne do otrzymywania związków żelaza, które już mają różnorodne zastosowanie. Od reduktorów (FeSO4*(NH4)2SO4), poprzez materiały światłoczułe (żelazoszczawian potasu), silne utleniacze (K2FeO4), aż po barwniki (błękit pruski, Fe2O3, Fe3O4) i materiały magnetyczne (Fe3O4). Żelazo niestety te popularnie spotykanie nie jest czyste. Najczystsza jest stal budowlana, nie zawiera niemal żadnych dodatków, przez co też szybko rdzewieje. Gwoździe zawierają trochę dodatków, ale są powszechniejsze. Trzeba pamiętać, że większość z nich jest cynkowane lub cynowane. Opiłki żelaza z kolei można dostać. Trzeba poszukać zakładu gdzie dorabiają klucze i spytać się "czy mógłby pan/i do tego pudełka opiłki z kluczy zbierać?". Później mosiądz i brąz od stopów żelaza oddzielimy magnesem obwinietym kartką. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że takie żelazo ma domieszki manganu, niklu i chromu.

Niemetale

Jod I2
Jod można kupić w aptece w postaci roztworu będącego 3-10% roztworem jodu w bezwodnym etanolu. Etanol można łatwo oddestylować uważając na jod, który łatwo sublimuje tworząc fioletowe dymy. Bardziej polecam pod kontrolą etanol odparować. Nie mylić jodyny (jod w etanolu) z płynem Lugola (jod w jodku potasu). Jeśli jednak ma się płyn Lugola to należy go zakwasić nieco, a następnie powoli dodać nadtlenek wodoru i zebrać jod, który się nie rozpuści w wodzie, po czym przesublimować. Jod to w laboratorium odczynnik do analizy, sporządzania jodoformu, jodku i jodanu potasu.

Siarka S
Siarka sublimowana, tzw. kwiat siarczany w postaci granulek jest używana do odkażania szklarni. Można ją kupić w ogrodniczym w wiaderku lub worku 1kg, może uda wam się mniej kupić. Siarka jest w laboratorium używana do produkcji dwutlenku siarki, siarczynu i tiosiarczanu sodu, siarczków. Produkcja kwasu siarkowego (H2SO4) z siarki jest w laboratorium niemal niemożliwa.

Węgiel C
Węgiel kamienny to jest 75-90% węgla, więc do naszych potrzeb to troszkę za mało. Dla nas lepszy będzie węgiel drzewny. Węgiel drzewny można w okresie wakacyjnym kupić w supermarketach w działach grillowych. Węgiel ten będzie czystszy jeśli go starannie zamoczymy na noc w ciepłej wodzie. Po wyjęciu, opłukaniu i wysuszeniu mamy już >95% węgiel. W laboratorium jest on przydatnym reduktorem, służy też jako adsorbent (tzw. węgiel aktywny, który swoją drogą można kupić w aptece). Ewentualnie jeśli nie chcemy kupować węgla drzewnego, to z ogniska po ostygnięciu wygrzebujemy większe kawałki zwęglonego drzewa i postępujemy z nim tak, jak z węglem drzewnym

Tlenki

Nadtlenek wodoru H2O2
Dostępny w sklepach budowlanych pod nazwą perhydrol, czyli 30-35% roztwór. Perhydrol jaki można kupić w sklepach fryzjerskich jest zanieczyszczony amoniakiem. Kupując perhydrol należy uważać na nakrętke, gdyż ma ona otwór, by tlen z rozkładu H2O2 mógł spokojnie ulecieć nie rozrywając pojemnika. W ostateczności można użyć wody utlenionej czyli 3-5% roztworu nadtlenku wodoru.

Tlenek cynku ZnO
Tlenek cynku można zakupić jako tzw. biel cynkową, białą farbę, której stałym składnikiem jest tlenek cynku. W laboratorium źródło związków cynku, choć lepiej metaliczny cynk z baterii cynkowo-chlorkowych wydłubać.

Tlenek chromu Cr2O3
Tlenek chromu to pigment w farbach o nazwie zieleń chromowa. Jest on tam zmieszany z rozpuszczalnikiem, który należy odparować, a następnie 2-3 razy pozostały osad przemyć benzyną. Teraz mamy czysty tlenek chromu, który możemy użyć do otrzymywania chlorku chromu czy chromianów - ważnych utleniaczy.

Tlenek magnezu MgO
Tlenek magnezu można kupić w aptece jako tzw. magnezję, magnezję białą, lub magnezję paloną. W każdym wypadku mamy biały proszek, który w laboratorium się świetnie nadaje do wykonywania innych związków magnezu.

Tlenek tytanu TiO2
Jest on składnikiem farby biel tytanowa, stanowy także dodatek do niektórych środków czyszczących. Czasami można znaleźć go nie jako farba, a jako tzw. biel malarska (opakowanie 100g) w sklepach budowlanych i z farbami. Tlenek tytanu to w laboratorium surowiec do związków tytanu jak chlorek tytanu TiCl3, tytanian sodu Na2TiO3 czy siarczan tytanu Ti(SO4)2.

Woda H2O
Wodę demineralizowaną można kupić na stacji benzynowej w opakowaniach 1l jak i w sklepach budowlanych zarówno 1l i 5l. Z uwagi na wysoką cenę takiej wody radzę kupować w elektrociepłowni wodę z odwróconej osmozy, można taką nabyć za 15-30gr/litr

Inne związki organiczne

Aceton (CH3)2CO
W sklepach budowlanych w ilości 0,5l można kupić czysty aceton, warto się z niego pozbyć wody. Z tego, co wiem, to też jest on w sklepach z farbami. W laboratorium dobry rozpuszczalnik organiczny.

Błękit metylenowy C16H18N3SCl
Wskaźnik do nabycia pod tą samą nazwą w sklepach akwarystycznych i zoologicznych w postaci roztworu wodnego. W laboratorium przydatny wskaźnik i do niektórych doświadczeń.

Mocznik, karbamid (NH2)2CO
Mocznik to nawóz często używany na wsiach. Można też kupić w ogrodniczym pod nazwą handlową mocznik, lub mocznik 46% (to nie czystość tylko zawartość procentowa azotu). Wadą jest brak możliwości zakupu w ilościach 200-500g. Oczywiście jak każdy nawóz, tak i ten należy przekrystalizować, nie ogrzewając zbyt długo (tworzy sie amoniak, biuret i inne). W laboratorium przydatny surowiec do otrzymywania biuretu, węglanu amonu, który można użyć do otrzymywania amoniaku i innych soli amonowych.

Octan etylu CH3COOC2H5
Octan etylu można kupić w drogeriach jako zmywacz do paznokci - trzeba patrzeć na skład. Niektóre rozpuszczalniki do farb to też octan etylu - ponownie skład nam wiele powie. Zmywacz koniecznie trzeba przedestylować i wysuszyć, by zapobiec hydrolizie. Octan etylu to w laboratorium dobry rozpuszczalnik.

Zasadowy galusan bizmutu C7H6BiO6
Ten związek można nabyć w aptece w ilości 2g, 10g albo 20g. Radzę nabyć większą ilość. Pod tą samą nazwą w sprzedaży, ewentualnie dermatol lub galusan bizmutawy. W laboratorium ten żółty związek to dobry surowiec związków bizmutu

Zieleń malachitowa C23H25ClN2
Zieleń malachitową można znaleźć w sklepach zoologicznych i akwarystycznych w postaci roztworu wodnego.

Inne związki nieorganiczne

Węglik wapnia CaC2
Węglik wapnia, zwany poprawniej acetylenkiem wapnia, a potocznie karbidem służy jako preparat przeciwko kretom i nornicom. W kontakcie z wilgocią rozkłada się tworząc acetylen, a jako, że jest zanieczyszczony to też inne gazy jak siarkowodór czy fosforowodór, który powoduje wyniesienie się szkodników z ogrodu. Można karbid kupić w ogrodniczych i budowlanych w opakowaniach 1kg i 0,5kg. W laboratorium źródło acetylenu np. do produkcji kwasu szczawiowego oraz świetny osuszacz cieczy.Jeśli kupujemy cokolwiek z wyżej wymienionych rzeczy, to nie pytamy się "dzińdybry, gdzie dostanę krzemian sodu" tylko "dzieńdobry, gdzie dostanę szkło wodne". Im bardziej potocznych nazw używacie tym lepiej. Będę alfabetycznie dopisywał w tym poście kolejne odczynniki, więc co jakiś czas sprawdźcie.

Jak możecie to dopisujcie w swoich postach inne odczynniki, które można kupić w sklepach "nieprofesjonalnochemicznych", a dopiszę je w tym poście, żeby wszystko było alfabetycznie i kategoriami poukładane.


Post został pochwalony 2 razy

Ostatnio zmieniony przez MrVinquer dnia Sob 11:26, 28 Gru 2013, w całości zmieniany 15 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
olo434
Dołączył: 22 Wrz 2017
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 4:14, 22 Wrz 2017    Temat postu:

a to jest jakoś możliwe

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.chemmix.fora.pl Strona Główna -> Odczynniki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin